piątek, 7 września 2012

Meine Damen und Herren

 
Sometimes when you feel like a child who wants to know new things you just follow your dreams and take things as they appear.
 
For me there was opportunity to learn another language as my oldest child starts learning german at high school. I decided to learn german with him and not only for myself but to motivate him to learn it with serious work. Hope it will help both of us.
 
Czasem trzeba podążać za ciosem i korzystać ze wszystkich nadarzających się okazji.
Z tego powodu postanowiłam wspólnie z moim synem uczyć się j. niemieckiego
Mam nadzieję, że przez to nie tylko nauczę się nowego języka, ale i zmobilizuję Adriana do porządnej pracy.
 

I know almost everyone in Europe knows English pretty well (many thanks to one gentelman at intersection in Vienna for kindly help in English how to get to Prague :)))), but there'd be no harm if I knew another language, right?
 
I'm already planning to learn my favourite Italian, which is so beatifully soniferous and I think it's the most beautiful language in the world, I learnt some basics in Italian a few years ago and must improve much more my Italian skills.

Ja wiem, że swobodnie można dogadać się po angielsku w prawie całej Europie (tutaj składam podziękowania miłemu starszemu Panu na skrzyżowaniu w Wiedniu za wytłumaczenie nam jak dotrzeć do Pragi:))) , ale nie zaszkodzi chyba nauczyć się nowego języka, prawda?
 I chociaż moim ulubionym i najpiękniejszym językiem jest jak do tej pory włoski (parę lat temu poznałam trochę podstaw, ale wciąż mam w planach porządne podszkolenie się), to póki co zaczynam szkolić się w niemieckim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

2008 - 2013 Koala Kids Fashion. All Rights Reserved.